Trudne tematy -o życiu,przemijaniu i śmierci

Jesień to czas,kiedy liście przeprowadzają się do innego domu.

Niektórzy nazywają to umieraniem”

(cytat z książki „Jesień liści Jasia”)

W dniach 22.1-31.10 2018 r Powiatowa Bibliotekę Publiczną odwiedziło 110 dzieci ze szkół: SP.nr1 i SP.3,które uczestniczyły w zajęciach biblioterapeutycznych pt.:”Jesień liścia Jasia”.

Czas październikowy i listopadowy to dobry czas na rozmowy o śmierci,która jest częścią życia ,rozmowy o starości, chorobach, o najtrudniejszych pożegnaniach

i pogodzeniu się z nimi? Rozmowy trudnej, ale bardzo ważnej dla dziecka i… dla nas

Często nawet nie przypuszczamy, jak głębokie przemyślenia mają dzieci, jak wiele przeżyć niesie im próba „zrozumienia świata”.

Dzięki wizycie na grobie ukochanej Babci wspomnieniom o niedawno pożegnanym ukochanym zwierzaku możemy dowiedzieć się czego boi się nasze dziecko, pomóc mu zdefiniować swoje uczucia i, przez to, lepiej je zrozumieć. Wszystkie dzieci prędzej czy później dotyka śmierć najbliższych im osób, a także ukochanych zwierzątek. Jak o tym rozmawiać?Jak przygotować dziecko do rozmowy o starości ,chorobach, najtrudniejszych pożegnaniach i pogodzeniu się z nimi ? O tym jest książka Leo Buscaglia, która dostosowana została do dziecięcego odbioru świata i poradzenia sobie ze stratą czy zrozumieniem śmierci.

W opowiadaniu liść Jaś i jego przyjaciele zmieniają się wraz z następującymi po sobie porami roku,aby w końcu ze śniegiem spokojnie opaść na zimę.

Uczniowie na podstawie treści opowiadania porównywali pory roku do pór życia człowieka. Po czym nastąpił czas rozmów na trudny temat śmierci, której nie powinny się bać tak jak nie bał się liść Jaś. Po niej dzieci wykonały prace-kolorowe liście w rożnych porach roku i umieszczały je na konarach drzewa. Drzewa Życia.