UWAGA! UWAGA ! II CZYTAJĄCA POWIATOWA LOKOMOTYWA WYRUSZYŁA

Uwaga, Uwaga tu stacja kolejowa Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kętrzynie, informujemy że w dniu 04.06.2018 r. wyruszyła II Czytająca Powiatowa Lokomotywa.

Na stacji odbyło się uroczyste odprawienie podróżnych przez Pana Starostę Kętrzyńskiego Jarosława Pieniaka, Dyrektorów Powiatowych Instytucji, seniorów z grupy teatralnej Uniwersytetu III Wieku.

Podróżnikami były dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kętrzynie i Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Klucz” w Kętrzynie wraz z opiekunami.

Czytająca Powiatowa Lokomotywa to nasza tradycja Ogólnopolskiego Czytania Dzieciom, które w tym roku przypada w dniach 02-10.06 2018 r.. W całej Polsce, odbywają się wtedy liczne imprezy czytelnicze, spotkania z autorami książek dla dzieci festyny, konkursy literackie i zabawy inspirowane literatura dziecięcą.

Tradycyjnie zaczęliśmy od czytania „Lokomotywy” J. Tuwima. Pierwsza zwrotkę przeczytał Pan Starosta i….. pociąg oficjalnie wyruszył w podróż, podczas której dzieci zapraszały do odczytania kolejnych zwrotek utworu.

Pierwszą stacją było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, gdzie przywitała dzieci pani Dorota Siwicka oczywiście „Lokomotywą”, po czym pociąg odjechał do Powiatowej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej. Po krótkim odpoczynku minął stację Powiatowego Urzędu Pracy, następnie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, po czym : „przez góry, przez tunel , przez las….nie ciężka maszyna , zziajana, zdyszana , lecz fraszka….zabawka blaszana”do stacji Powiatowy Dom Kultury, gdzie dzieci dowiedziały się :” skądże to, jakże to, czemu tak gna?, by zakończyć podróż w Parku czytelniczym na trawie.

Na wszystkich postojach czytana była „Lokomotywa”, przez pracowników jednostek do których zajeżdżał pociąg.

W tym roku hasło Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom brzmi:” Czytanie łączy”, my połączyliśmy czytanie młodych duchem seniorów dla młodych ciałem dzieci. Seniorzy nie tylko pięknie czytali dzieciom, ale wspólnie bawili się w ogrodzie bibliotecznym tańcząc „Taniec połamaniec”.Nasze czytanie na trawie w cieniu na kocach z lekkim powiewem letniego zefirka wzmocniło naszego duszka czytelniczego i nawet potwór Książkacz Pożeracz zaszczycił nas uśmiechem i obiecał dbać o książki. Podziękowaliśmy wszystkim za wspólną podróż i zaprosiliśmy do kolejnej podróży za rok. Oczywiście czytać każdy będzie cały czas i odwiedzać naszą bibliotekę.

Imprezę zaliczamy do baaaaaaaaaaaaaardzo udanych. Dziękujemy dzieciom, gościom za udział, poświęcony czas, za uśmiech i wsparcie . Bez Was naszych przyjaciół nie było by takich wydarzeń. Dziękujemy również Fundacji „Dziedzictwo Nasze”z Węgorzewa i Muzeum Tradycji Kolejarskiej za kolejarskie atrybuty, dzięki którym pociąg oprócz przepięknych dekoracji dziecięcych miał iście profesjonalną oprawę. W podróży wzięło udział około setki podróżników.

„…I koła turkocą, i puka, i stuka to:

Tak to to ,tak to to, tak to to, tak to to!…..”