Tydzień Zakazanych Książek -wystawa

 

NASZE PRAWO DO CZYTANIA 

–   Tydzień Zakazanych  Książek

 

Od niedzieli 24 września 2017 r biblioteki oraz inne instytucje kultury na całym świecie, w tym również w Polsce, obchodzą Tydzień Zakazanych Książek. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Nasze prawo do czytania”.

       Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kętrzynie  zaprasza w  tych dniach r. do obejrzenia wystawy składającej się z książek, które były  lub nadal są zakazywane z powodu cenzury politycznej, obyczajowej, religijnej.

„Tydzień Zakazanych Książek” jest to międzynarodowa inicjatywa wyrażająca sprzeciw wobec cenzury i dbałość o dostęp do informacji. „Tydzień Książek Zakazanych wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jest to jedno z tych praw, do których Amerykanie przywiązują duże znaczenie. Prawo do wolności słowa traktują bardzo poważnie, jako prawo podstawowe, w pewien sposób są z niego dumni – jako z uosobienia ich wolności.” (http://bibliosfera.net/zakazane-ksiazki-).

     Na liście książek cenzurowanych znajdują się takie pozycje jak, Harry Potter” J. K. Rowling, „Kod Leonarda da Vinci” Dana Browna, „Lolita” Vladimira Nabokova,  a nawet „Czerwony Kapturek” braci Grimm. Pełna lista zakazanych książek, wraz z opisami jest dostępna w bibliotece.

Wystawę będzie można oglądać przez tydzieńw  Powiatowej Bibliotece Publicznej przy ul. Pocztowej 11 .

Wszystkich zainteresowanych i odważnych zapraszamy do wypożyczania książek niebezpiecznych, podejrzanych i  zakazanych !