Narodowe Czytanie

Dnia 01.09.2017 roku orszak weselny wyruszył konnym zaprzęgiem z Kętrzyńskiej Stadniny Koni do Starostwa Powiatowego w Kętrzynie. Wyprawie towarzyszyli uczestnicy Warsztatów Towarzystwa Zajęciowej w Kętrzynie przebrani w weselne stroje oraz harcerze Orszakowi towarzyszyły głośne przyśpiewki weselne w wykonaniu zespołów ludowych :Ani-babki i Baby z Babieńca.
Starosta Kętrzyński Ryszard Niedziółka rozpoczął Narodowe Czytanie odczytaniem listy Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Nie było to zwykłe czytanie ale widowisko słowno-muzyczne, po każdym odczytanym akcie śpiewano piosenki ludowe nagradzane gromkimi brawami. Nie obyło się bez obowiązkowego zwyczaju weselnego- oczepin, Panna Młoda rzuciła wiankiem, który został wychwycony przez zainteresowaną żywo zamążpójściem pannę z gości weselnych. Gospodarz wesela wraz z Panną Młodą poczęstowali wszystkich gości przepysznym kołaczem weselnym upieczonym z tej okazji przez przyjaciół Powiatowej Biblioteki Powiatowej firmę Aspen w Kętrzynie.
Następnie orszak weselny prowadzony przez Starostę Kętrzyńskiego i Państwa Młodych udał się ulicami miasta do Powiatowej Biblioteki Powiatowej w Kętrzynie, gdzie w strugach deszczu odczytano dzielnie ostatni akt „Wesela’ Wyspiańskiego. Zabawa taneczna przeniosła się do pomieszczeń biblioteki, gdzie tradycyjnie tańczyła para młoda i goście. Ze względu na obowiązki służbowe Para Młoda udała się z wesela do pracy. I my tam byłyśmy drożdżówkę jadłyśmy i wszystko to spisałyśmy. W rolę aktorów wcielili się: Gospodarz wesela -Starosta Kętrzyński Ryszard Niedziółka ,Pan Młody -wicestarosta Michał Krasiński ,Panna Młoda-Skarbnik Iwona Kozłowska, Poeta-Waldemar Kuczyński,radny, Dziennikarz- Rafał Rypina pracownik starostwa,Czepiec -Artur Andrzejewski z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego ,Chochoł-Jarosław Pieniak i Jasiek -Arkadiusz Jowsa pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy.