Po co komu plotka?

 

 Jaką siłę mają słowa? Co to jest plotka?Jak się rozwija plotka ? Dlaczego plotkujemy i czy można bronić się przed plotką? Jakie szkody może wyrządzić plotka ?

Na te i inne pytania szukali odpowiedzi uczniowie klasy nr II  Zespołu Szkół „Klucz”wraz z wychowawczynią    p. Joanna Szabatowską , którzy uczestniczyli w zajęciach biblioterapeutycznych ” Po co komu plotka?Zainspirowani wierszem „Plotka” M.Terlikowskiej oraz opowieścią „Jabłka Pana Peabody’ego” – Madonny, wykonali „drzewo rozchodzenia się plotki”, uczestnicząc w zabawie „Głuchy telefon” poznali mechanizmy powstawania plotki    i przekonali się, jak można nią kogoś bardzo zranić.
Wzięli udział w ciekawym ćwiczeniu , które polegało na porozrywaniu na drobniutkie kawałeczki kartki, rozrzucenie jej wokół siebie, a następnie poskładanie w całość. Kiedy, okazało się to nierealne, uczniowie doszli do wniosku, że raz rozsiana plotka ma tak wielką siłę, że nie jesteśmy jej w stanie pokonać.
Na zakończenie zajęć dzieci stwierdziły i że każdy z nas od czasu do czasu oddaje się przyjemności poplotkowania i każdy bywa tematem rozmów innych ludzi – mimo to starajmy się jak najmniej krzywdzić innych niesprawdzonymi ,nieprawdziwymi informacjami.